עמוד הבית > תכנית הכשרה למטפלות חינוכיות בכיתת תינוקות "דרך הקשר"
דרך הקשר - תכנית הכשרה למטפלות חינוכיות  בכיתת תינוקות במעון היום

דרך הקשר - תכנית הכשרה למטפלות חינוכיות בכיתת תינוקות במעון היום

בכיתת התינוקות במעונות היום במדינת ישראל שוהים בין שניים עשר לעשרים תינוקות שגילם נע בטווח שבין שלושה חודשים ועד חמישה עשר חודשים בתחילת השנה. בשנים האחרונות מספר התינוקות בכיתות התינוקות במעונות היום הולך וגדל.
אם כך, תינוקות נמצאים בקבוצות גדולות במעונות היום ובמסגרות אלה יש צורך לתת להם מענה מותאם. לתינוקות, נמצא במחקרים, יש יכולות רגשיות חברתיות מגיל צעיר ולמטפלות חינוכיות ולעמדותיהן כלפי יכולות אלה, השפעה רבה על חייהם הרגשיים חברתיים של התינוקות שבטיפולן. מערכת היחסים בין המטפלות החינוכיות לתינוקות נבנית על בסיס האינטראקציות היומיומיות הנוצרות ביניהם סביב מצבי מצוקה כמו: רעב, עייפות, בכי מסיבות שונות. התגובה הרגישה והנענית של המטפלת החינוכית היא הבסיס להתקשרותה עם התינוק ומכך להתפתחותו הרגשית חברתית במסגרת המעון. אם כן, שיח עם המטפלות החינוכיות על עמדותיהן יכול להוביל מודעות גבוהה יותר ולמתן מענה רגיש ומותאם יותר לצרכי התינוקות וכך לתמוך בהתפתחותם הרגשית חברתית.

 

במעונות רשת "התחלה חכמה" מתקיימת מזה ארבע שנים תכנית ייחודית, "דרך הקשר", המיועדת למטפלות חינוכיות בכיתת התינוקות. התכנית נבנתה מתוך הכרה במורכבות וחשיבות תפקידן של המחנכות בכיתת התינוקות וכן בהנחה הטמונה באמונה כי התפתחות רגשית חברתית של ילדים חיונית להתפתחות תקינה בשאר התחומים.
מטרת תכנית "דרך הקשר" הינה לטפח צוות מומחה שייתן מענה מובחן, רגיש ואיכותי לתינוקות בכיתת התינוקות. הדגש מושם על התפתחות רגשית חברתית, תוך התייחסות לצרכים הבסיסיים ולהתנהלות היומיומית.
הלמידה המשותפת של צוותי כיתות התינוקות מתמקדת בנושאים הבאים: אוכל, החתלה, שינה, בכי, אפיוני תהליכי הלמידה של תינוקות ובניית סביבה חינוכית מתאימה לכל שלב התפתחותי. בנוסף נושאי התוכן אשר בהם עוסקים בכיתת התינוקות נבחרים מתוך עולמם של התינוקות ומותאמים לשלב ההתפתחותי בו הם נמצאים.

ההשתלמות נערכת באשכולות של צוותי כיתות התינוקות וכוללת:
1. מפגשים קבוצתיים ללמידה משותפת ומתן כלים לעבודה מותאמת התפתחותית וערכית בכיתת התינוקות.
2. הדרכה פרטנית וליווי המטפלות החינוכיות בכיתת התינוקות בכל מעון, על ידי מנחת התכנית , בהשתתפות המדריכה הפדגוגית של המעון, על מנת לתת מענה מובחן ומותאם לצרכי התינוקות שבטיפולן.

בתכנית שותפים אנשי המקצוע המלווים את המעון: המפתחת והמנחה של התכנית ד"ר גלית זנו , רכזת גיל הרך במתנ"ס, מנהלת ההדרכה של רשת "התחלה חכמה", מנהלת האזור של הרשת, המדריכה הפדגוגית וכמובן מנהלת המעון.

ד"ר גלית זנו
מנהלת הפדגוגיה והמו"פ רשת "התחלה חכמה"